Czym są witaminy musujące?Witaminy musujące to witaminy, które należy przyjmować z wodą. Podczas przyjmowania musujących witamin, w wyniku reakcji pomiędzy wodą a witaminą uwalniany jest gaz CO2. To uwolnienie gazu sprawia, że jest to substancja musująca. Suplementy musujące są zwykle preferowane od tabletek, ponieważ mają mniej negatywny wpływ na żołądek. Jednak różni ludzie różnie na nie reagują i niektórzy mogą doświadczyć takich objawów jak wzdęcia lub nadmiar gazu po spożyciu. Witaminy, które muszą być przyjmowane z wodą, aby były skuteczne, są nazywane witaminami "musującymi", ponieważ uwalniają dwutlenek węgla w kontakcie z wodą. Witaminy te nie są bardziej skuteczne niż inne, ale ich specyficzne właściwości sprawiają, że są idealne do spożycia w tej formie.

Jakie są korzyści z witamin w formie musującej?

Główną korzyścią jest to, że uruchamiają one metabolizm Twojego ciała. Te witaminy są zaprojektowane tak, aby szybko rozpuszczały się w ustach, pozwalając Twojemu organizmowi na szybsze i skuteczniejsze ich wchłanianie. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli jesteś osobą szczególnie zajętą lub zestresowaną, która nie ma czasu na żucie kilku tabletek każdego dnia. Ponieważ tabletki musujące rozpuszczają się tak szybko, nie trzeba ich żuć.

  • Może to być przydatne dla osób, które mają problemy z żuciem (np. osoby z aparatem ortodontycznym, implantami dentystycznymi lub chorobami dziąseł), lub które nie mogą dobrze żuć ze względu na takie schorzenia jak osteoporoza.

  • Należy jednak pamiętać, że tabletki musujące niekoniecznie smakują lepiej niż witaminy do żucia.

Niektóre witaminy są bardziej skuteczne, gdy są przyjmowane w formie musującej. Przykładem mogą być witaminy z grupy B, witamina C i kwas foliowy. Witaminy te są znane z tego, że trudno je wchłonąć, więc zazwyczaj występują w formie musującej. Witaminy musujące nie mają również negatywnych skutków, które może wywołać połknięcie tabletki. Nie muszą być trawione przed wejściem do krwiobiegu i nie muszą być rozkładane przez wątrobę. Oznacza to, że witaminy musujące pobudzają Twój metabolizm i zwiększają poziom energii szybciej niż tabletki.

Kiedy należy przyjmować witaminy w formie musującej?

Witaminy, których przeznaczeniem jest przyjmowanie ich z wodą, powinny być przyjmowane z wodą. Pamiętaj, że witaminy nie są bardziej skuteczne, po prostu inaczej je przyjmujesz. Jeśli masz problemy z połykaniem tabletek, przyjmowanie witamin w formie musującej może pomóc. Przyjmowanie witamin w formie musującej jest szczególnie przydatne, jeśli jesteś bardzo zajętą osobą, która ma problemy ze znalezieniem czasu na przyjmowanie witamin. Możesz także zażywać je, jeśli masz chorobę utrudniającą żucie, taką jak aparat ortodontyczny, choroba dziąseł lub osteoporoza. Jeśli przyjmujesz kompleks witamin B lub kwas foliowy, powinieneś również przyjmować je w formie musującej. Te witaminy są notorycznie trudne do wchłonięcia, ale formy musujące sprawiają, że są one znacznie łatwiejsze. Witamina C jest skuteczna również w formie musującej, ale jest całkiem niemożliwe, aby wziąć ją w formie pigułki, ponieważ po prostu rozpuściłaby się.