Kredyt pod zastaw samochodu – jak wygląda to rozwiązanie?Kredyt pod zastaw samochodu to doskonałe rozwiązanie dla osób z niską zdolnością kredytową czy negatywnymi wpisami w BIK-u. Jak działają kredyty pod zastaw samochodu? Czy to dobre rozwiązanie?

 

Jak wygląda kredyt pod zastaw samochodu?

Kredyt pod zastaw samochodu przypomina zwykłą pożyczkę. Różni się on jednak jedną podstawową rzeczą, zabezpieczona jest prawem wywłaszczenia naszego pojazdu. W wypadku, gdy zobowiązania będą niespłacane, pożyczkodawca będzie miał pełne prawo do przejęcia prawa do danego mienia (czyli w tym wypadku samochodu), a następnie jego sprzedaży, aby odzyskać swoją należność. Rozwiązanie to może przypominać w pewnym stopniu kredyt hipoteczny, jednak utrata samochodu nie wiąże się z utratą miejsca do życia, a jedynie środka transportu, który można zamienić na nieco gorszy, ale znacznie tańszy model.

Materialne zabezpieczenia pożyczek i kredytów stosowane są szczególnie w przypadkach, kiedy chcemy pożyczyć bardzo wysoką sumę lub posiadamy zbyt niską zdolność kredytową. Wśród nich można wyróżnić hipoteki, poręczenie, ubezpieczenie oraz właśnie zastaw. Przedmiotem zastawu może być jakikolwiek cenny przedmiot, jednak samochody są bardzo popularne i łatwe w zbyciu, dlatego często są wykorzystywane w przypadku rozwiązania, jakim jest kredyt pod zastaw samochodu. Dodatkowo, w przypadku pożyczki pod zastaw samochodu z możliwością użytkowania, w okresie kredytowania właściciel samochodu może z niego w pełni korzystać.

Kredyt pod zastaw samochodu krok po kroku

Proces zaciągania kredytu pod zastaw samochodu rozpoczyna się od złożenia wniosku internetowego, na przykład na stronie https://autokapital.pl, w którym zostaniemy zapytani o wymagane dane dotyczące nas, jak i pojazdu, który chcemy zastawić. W przypadku wskazanej strony musimy wybrać go z listy samochodów, które są brane pod uwagę przez pożyczkodawcę. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, kolejny krok stanowi złożenie podpisu  na niezbędnych dokumentach.

Warto pamiętać, że konieczne jest także ustanowienie pożyczkodawcy współwłaścicielem auta, co można zrobić w wydziale komunikacji odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania. W momencie, gdy dopełnimy wszystkich formalności, a ich potwierdzenie prześlemy pożyczkodawcy, pieniądze trafią wprost na nasze konto. W momencie spłacenia pożyczki wierzyciel wyśle odpowiedni dokument, z którym należy udać się do wydziału komunikacji, aby dokonać wyrejestrowania pożyczkodawcy jako współwłaściciela danego pojazdu. Kredyt pod zastaw samochodu to jedno z najpopularniejszych rozwiązań pozwalających na uzyskanie gotówki w przypadku niskiej zdolności kredytowej.