Giełda: Podstawy inwestowania na giełdzieByć może najlepszym sposobem gromadzenia bogactwa jest inwestowanie na giełdzie. W niestabilnym rynku, to normalne dla inwestorów, aby być spooked i sprzedać swoje akcje na ich najgorszej wartości, lub dip. Jeśli masz wiarę w długoterminowe perspektywy firmy i nie boisz się krótkoterminowego ryzyka, to inwestowanie na giełdzie może być najlepszym sposobem na zwiększenie zarobków poza obecny poziom. Z tym artykułem, będziemy badać podstawy inwestowania na giełdzie.

Co to jest giełda?

Giełda papierów wartościowych to rynek, na którym ludzie kupują i sprzedają akcje spółek. W celu pozyskania pieniędzy na rozwój, firmy emitują akcje i sprzedają je inwestorom. Inwestorzy ci mogą następnie handlować swoimi akcjami na giełdzie. Giełda składa się z kupujących i sprzedających, z brokerami i inwestorami dokonującymi transakcji. Istnieją dwa główne rodzaje rynku akcji: standardowe rynki akcji i alternatywne rynki akcji. Na standardowym rynku giełdowym spółki emitują akcje w ramach pierwszej oferty publicznej (IPO), a następnie inwestorzy mogą kupować i sprzedawać te akcje na giełdzie. Alternatywne rynki akcji, do których należą platformy crowdfundingowe, działają podobnie, ale spółki zazwyczaj sprzedają akcje przed rozpoczęciem działalności w celu pozyskania pieniędzy.

Jak działa inwestowanie na giełdzie?

Najpopularniejszym sposobem inwestowania na giełdzie jest zakup akcji danej spółki. Możesz kupić akcje bezpośrednio od spółki lub możesz je kupić na giełdzie, takiej jak New York Stock Exchange (NYSE) lub NASDAQ. Kupując akcje, stajesz się właścicielem firmy i otrzymujesz udział w jej zyskach w postaci dywidendy. Sprzedając akcje, można zarobić pieniądze, jeśli cena akcji wzrośnie. Cena akcji zazwyczaj idzie w górę, ponieważ ludzie oczekują, że firma będzie sobie lepiej radzić. Jeśli cena akcji danej spółki wzrośnie, można sprzedać swoje akcje po wyższej cenie. Jeśli jednak cena spadnie, będziesz musiał sprzedać akcje po niższej cenie, dzięki czemu możesz osiągnąć próg rentowności lub osiągnąć zysk. Dlatego właśnie inwestowanie na giełdzie może być ryzykowne.

Ryzyko i zwrot z inwestycji

Inwestycja na giełdzie jest uważana za ryzykowną, ponieważ istnieje szansa, że firma upadnie i możesz stracić część lub wszystkie swoje pieniądze. Jednak jeśli inwestujesz w firmę, która prawdopodobnie odniesie sukces, to ryzyko będzie warte tego w dłuższej perspektywie. Średnia stopa zwrotu z akcji wynosi 9% i różni się w zależności od gospodarki i branży. Zwrot z obligacji, który jest inną formą inwestycji, jest mniej ryzykowny, ale ma również niższy zwrot. Ryzyko i zwrot z inwestowania w inne aktywa, takie jak nieruchomości, są jeszcze wyższe.