Czytanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, jakie możemy rozwijać. Czytanie nie tylko rozwija naszą wyobraźnię, daje nam lepsze zrozumienie świata i dostarcza nowych ciekawych pomysłów, ale jest to również umiejętność, którą można zastosować w niemal każdej pracy lub dziedzinie nauki. W rzeczywistości, liczne badania wykazały, że osoby czytające prawdopodobnie będą prowadzić bardziej udane i dostatnie życie niż ci, którzy nie czytają tak dużo. Ale nie każdy ma taką samą zdolność czytania. Przeciętny dorosły czyta z prędkością około 250 słów na minutę, czyli około 125 słów wolniej niż większość ludzi uczy się czytać po raz pierwszy.
Jeśli znajdziesz się w tej grupie, nie martw się - po prostu zastosuj się do tych 10 wskazówek, jak czytać szybciej i zapamiętać to, co czytasz. Przy odrobinie praktyki, wkrótce będziesz czytać jak zawodowiec!
Nie bój się skąpić
Kiedy próbujesz czytać szybciej, nie zawsze musisz w pełni rozumieć wszystko, co czytasz. W rzeczywistości, im bardziej popychasz się do pełnego zrozumienia każdego zdania, tym wolniej prawdopodobnie pójdziesz. Kiedy natkniesz się na fragment, którego nie jesteś pewien lub nie do końca rozumiesz, pomiń go szybko, aż będziesz mógł wrócić do niego później, kiedy będziesz miał więcej czasu na pełne zrozumienie.
Jeśli czytasz dłuższy fragment i obawiasz się, że możesz pominąć szczególnie ważny fragment, spróbuj go podkreślić, abyś mógł wrócić do niego później i w pełni zrozumieć, co pominąłeś.
Nie czytaj ponownie trudnych zdań
Kiedy natrafisz na zdanie, którego nie jesteś pewien, nie czytaj go ponownie wiele razy; przejrzyj je szybko, aż będziesz mógł do niego wrócić, mając więcej czasu na pełne zrozumienie. Jeśli nadal będziesz czytać ponownie trudne zdanie, prawdopodobnie spowolnisz całe swoje tempo czytania, próbując w pełni zrozumieć to zdanie.
Jeśli znajdziesz się ponownie czytając to samo zdanie wiele razy i nadal nie rozumiejąc go, spróbuj przeczytać zdanie na głos, aż w pełni go zrozumiesz. Czytanie na głos pozwala usłyszeć zdanie zarówno własnym głosem, jak i głosem autora, co ułatwia pełne zrozumienie zdania.
Zwróć uwagę na słowa, których nie znasz
Kiedy natrafisz na słowo, którego nie znasz, zaznacz stronę, na której się ono pojawia, abyś mógł wrócić i sprawdzić je później, kiedy będziesz miał więcej czasu. Jeśli nie masz przy sobie długopisu lub ołówka, zaznacz stronę palcem. Później, gdy będziesz miał więcej czasu, poszukaj słowa w słowniku i zapisz definicję oraz inne pokrewne słowa, które możesz chcieć sprawdzić. To nie tylko pomoże Ci lepiej zrozumieć słowo, ale także pomoże Ci poszerzyć zasób słownictwa.
Kiedy notujesz słowa, których nie znasz, pamiętaj o zapisaniu numeru strony, na której pojawiło się dane słowo, abyś mógł je później łatwo znaleźć.
Nie skupiaj się tylko na szybkim czytaniu
Istnieje różnica między czytaniem szybkim a czytaniem dobrym. Kiedy po raz pierwszy zaczynasz czytać szybciej, możesz mieć pokusę, by zacząć pomijać słowa i skąpić dłuższych zdań. Upewnij się, że skupiasz się nie tylko na szybkim, ale również na dobrym czytaniu. Szybkie czytanie nie tylko pomoże Ci zaoszczędzić czas, ale także pomoże Ci zachować więcej informacji. Pamiętaj, aby czytać każde zdanie w całości i uważnie, nawet jeśli jest to dłuższe zdanie, i nie spiesz się z czytaniem każdego słowa, aby upewnić się, że w pełni rozumiesz, co czytasz.
Kiedy zaczniesz czytać szybciej, może się okazać, że nie zawsze rozumiesz wszystko, co czytasz. Nie szkodzi, po prostu ćwicz, aż zaczniesz czytać szybciej bez poświęcania swojego rozumienia tekstu.
- Admin